Özvatan Enerji Kimlik Belgesi işlemlerini firmamız bünyesinde uygun ödeme koşulları ve %100 müşteri memnuniyeti kapsamında gerçekleştirebilirsiniz. Enerji Kimlik Belgesi verme konusunda yetkili olan firmamız bu kapsamda çok hassas ve titiz bir şekilde çalışmalarını yürütmektedir. İletişime geçmeniz halinde Özvatan ilçesinde bulunan taşınmazlara özel uygun ödeme koşullarıyla size dönüş sağlanacaktır.

Enerji Kimliği olmayan yapıların 2 Mayıs 2017 tarihinden sonra kesinlikle alım ve satım işlemleri gerçekleştirilemeyecek. Kamuoyunda olan yaygın söylentilerin tam tersine, EKB için yalıtım veya mantolama zorunluluğu söz konusu değil. Uygulama, yapıların enerji verimlilik seviyelerini belirleyecek. Bu söz konusu belgenin taşınmaz fiyatlarına doğrudan etki edeceği öngörülenler arasında yer alırken aynı zamanda alıcının tercihinin değişmesinde de büyük bir rol oynayacağına kesin gözle bakılıyor.

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında, 2011 yılı öncesinde yapı ruhsatını almış olan bütün binalar için EKB zorunluluğu 2 Mayıs 2017 tarihi itibariyle başlıyor. 2 Mayıs 2017 tarihi sonrasında 1 gün geçtiğinde, bina alım ve satım işlemleri doğrultusunda EKB olmadan kesinlikle hiçbir şekilde işlem gerçekleştirilemeyecek. Uygulama kapsamında alım işlemlerini yapacak olan vatandaşlar artık aldığı konutun enerji sınıfının ne olduğu hakkında bilgi sahibi olacak ve tercihlerini şekillendirme de etkin rol oynayacak. Enerji kimliğinin, yapının fiyatına etki yapması da mümkün hale getirilmiş durumda.

Bakanlık yetkilileri ise, kiralama işlemlerinde herhangi bir EKB zorunluluğunun bulunmadığını, EKB olmadan kiralama işlemlerinin devam edeceğini açıkladı ve aynı zamanda Yetkililer, 2 Mayıs 2017 tarihi sonrasında satın ve alım işlemlerini yapacak olan vatandaşların, satış işlemlerini gerçekleştirmeden önce, istedikleri herhangi bir tarihte bu belgelere sahip olabileceğini aktardı.

EKB 2011 yılı öncesi yapı ruhsatı alınmış olan binaların enerji verimliliği sınıfını gösterecek. A’dan G’ye kadar 7 kategoride enerji sınıfı bulunmaktadır. Yeni binaların en az C sınıfına mensup olması gerekirken 2011 yılı öncesinde yapı ruhsatı almış olan mevcut binalar da böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır. Bu belge, dairelere veya konutlara direkt olarak değil, söz konusu daire ve konutun bulunmakta olduğu binaya verilmektedir.