EKB – ENERJİ KİMLİK BELGESİ NEDİR?

Açılımı Enerji Kimlik Belgesi olan EKB, her türlü konut, ticari binalar vb tüm yapıların, enerji sınıfını gösteren bir belgedir. EKB kısaca bize o binanın enerji verimliliği hakkında bilgi verir. Bu bağlamda binanın yıllık kullandığı enerji miktarı, enerjiyi koruması için yalıtım ve malzeme özellikleri, o binanın doğaya saldığı karbon miktarı hakkında bilgileri içerir.

Nasıl ki beyaz eşyalarda A sınıf B sınıfı A+ sınıfı gibi etiketler var ise, artık binalarda da bu etiketlerin yerine geçen Enerji Kimlik Belgesi kullanılacak.

Enerji Kimlik Belgesi A,B,C,D,E,F,G olarak sınıflandırılmaktadır. EKB’si A sınıfı olan bir bina, enerji kullanımı ve doğaya karbon salınımı konularında en verimli, en ideali olandır. G sınıfı ise bu konularda en kötü olan yapıyı işaret eder.

1 Ocak 2011 tarihinden itibaren yeni yapılan binalarda EKB zorunluluğu başlamıştı. İlk olarak ruhsat alma aşamasında isteniyordu fakat daha sonra Mesken alınması aşamasında şart koşuldu. Şu anda yeni yapılan (2011 sonrası) her bina için bu zorunluluk var. Fakat 2011 öncesi yapılan mevcut binalar için Mayıs 2017’den itibaren zorunlu tutulmakta.

Mayıs 2017’den itibaren, ev alım satım işlerinde, tapu dairesinde DASK (zorunlu deprek sigortası) şart koşulduğu gibi Enerji Kimlik Belgesi (EKB) de şart koşulacak.

EKB ÖRNEĞİ ÖN SAYFA

Enerji Kimlik Belgesi Şablonunun 1. Sayfası;

EKB ÖRNEĞİ ARKA SAYFA

Enerji Kimlik Belgesi Şablonunun 2. Sayfası;